Moderátor diskusního večera, Dean Brabec, v úvodu ocitoval odpověď na otázku dopadu Brexitu stanovisko ČNB z rozhovoru s guvernérem Jiřím Rusnokem, který poskytl do časopisu TOP CFO 2020 4. února 2020. „V tomto roce nikoliv, spíš bych očekával její mírné oživení v souvislosti se snahou vytvořit si zásoby pro nejistý počátek roku 2021. Později bych určitý pokles předpokládal. Přeci jenom nebude po odchodu Velké Británie z Evropské unie obchodní výměna tak snadná, jak tomu bylo doposud,” říká guvernér České národní banky Jiří Rusnok.
Ohlášené datum Brexitu vždy vyvolalo reakci a mělo dopad na obchodní vztahy, objem a cenu komodit směřujících do Velké Británie a naopak. Příkladem může být Champagne. Vždy před ohlášeným Brexitem narostl násobně export z oblasti Champagne do Velké Británie z obavy zavedení cel a zdražení, ale z pohledu dostupnosti vyvolané očekávanou změnou dostupnosti. A co následovalo? Brexit se odložil a čekalo se na nový a obchod se opakoval. Nebylo si možné nepovšimnout, že hodnota některých Champagne domů ve Francii významně poklesla. Hlavním důvodem je možnost ztráty největšího trhu se šampaňským a obava rozdílného zdanění a cel ve Velké Británii v případě nedohody, dokumentoval situaci Dean Brabec.
Během více než hodinu a půl trvající diskuse padla řada otázek a více či méně jasných odpovědí. Jaké jsou vlastně podmínky Brexitu? Máme Brexit s dohodou, bez dohody, k jednání? Na tuto otázku zazněla jednoznačná odpověď od obou účastníků diskuse. Uvidíme po 11 měsících a možná i déle.
Ovlivní Brexit měnovou a hospodářskou politiku, migraci? Jaký bude dopad na HDP ve Velké Británii, ve Francii, Německu? Brexit určitě ovlivní hospodářskou a měnovou politiku, nebudou to desítky procent, určitě ne ve Francii nebo Německu, ale ani u nás. Co se týče Velké Británie, může být dopad v rozmezí 3–5 % HDP, v případě ostatních zemích 0,5 – 2 % HDP v závislosti na saldu obchodní bilanci. Z pohledu migrace se zásadní změny neočekávají.
Bude mít Velká Británie následovníky nebo naopak? Británie není jednotná, Skotové a Irové by byli raději součástí EU. Bude EU otevřena novým členům a zrychlí se přístupová jednání? Zkušenosti s rychlými přístupovými jednání nejsou dobré. S velkou pravděpodobností se proces přijímání nových členů nezrychlí.
Prohloubí USA spolupráci s Velkou Británií a vrátí se obě země k myšlence vytvoření Transatlantické aliance, kterou prosazoval prezident Obama? Prezident Trump našlapuje zatím velmi pomalu ohledně budoucí spolupráce a nastavení nových obchodních podmínek mezi UK a USA. Všichni jsou však přesvědčení, že bude mezi prezidentem Trumpem a premiérem Johnsonem nalezena shoda.
Vrátíme se v diplomacii k francouzskému jazyku? S velkou pravděpodobností zůstane úředním jazykem angličtina i když veškerá jednání jsou pro potřeby členských zemí tlumočeny do všech jazyků. Co mnohé překvapilo, bylo srovnání největších výdajů USA a EU. V případě USA jsou to výdaje na zbrojení v případě EU náklady na překlady. To vypovídá o zcela jiné kultuře a prioritách USA a EU.
Jak budete vypadat přechodné období mezi Velkou Británií a Bruselem? Britským odchodem z EU pro Brusel a Londýn, ale také pro jednotlivé členské státy práce nekončí. Naopak, otevírají se jednání o budoucích vztazích. “V tuto chvíli mají vyjednavači 11 měsíců na to určit, jak se bude mezi Evropskou unií a Velkou Británii obchodovat a jaká bude spolupráce například při zajištění bezpečnosti”, říká Jana Reinišová. Zkušená politička, která si vydobyla pověst velmi schopné vyjednavačky již při vstupu ČR do EU.
I po brexitu zůstává Británie velmi perspektivním trhem nejenom pro Českou republiku. „Rozhodně nepůjde o lehký úkol, vyjednávání tohoto rozsahu většinou trvají mnohonásobně déle,“ doplňuje ministr průmyslu a obchodu. “My samozřejmě budeme dohlížet na vyjednávání obchodní části budoucí evropsko-britské dohody. ČR má velký zájem na tom, aby obchodní vztah byl co nejužší. Českým firmám se na britském trhu velmi daří, což ukazují i čísla – Velká Británie je 5. největším exportním trhem a každý rok tam míří až 5 % českého vývozu, ale hlavně máme s Velkou Británii pozitivní obchodní bilanci, náš export je 5násobně vyšší než import, ”zdůraznil ministr Havlíček. Proto budeme prosazovat uzavření vyvážené obchodní dohody, která zamezí vzniku obchodních překážek v co nejvíce oblastech“, dodává Havlíček.
Jaký plán na následujících jedenáct měsíců? Hlavní priority Evropské unie budou definovány v průběhu února a očekávaná vyjednávání s britskými protějšky by se pak měla rozběhnout začátkem března.
V závěru diskusního setkání, ale nešlo jinak než konstatovat, že díky připravované výstupové dohodě podnikatelé ani občané tento odchod nijak nepocítí – prozatím vše zůstává při starém. Moudřejší budeme po uplynutí jedenácti měsíců diskusi a snad i závěrů. A věříme, že to bude ten ohlášený, Brexit, s dohodou.
V Praze 6. 2. 2020
Dean Brabec, prezident Klubu finančních ředitelů