Tyto webové stránky používají soubory cookies, abychom vám mohli poskytnout co nejlepší uživatelský zážitek. Informace o souborech cookie se ukládají ve vašem prohlížeči a plní funkce, jako je rozpoznání, když se na naše webové stránky vrátíte, a pomáhají našemu týmu pochopit, které části webových stránek považujete za nejzajímavější a nejužitečnější.
Díky novým technologiím fungují finanční oddělení lépe
„Pokud se finanční oddělení chtějí pohnout kupředu, musí začít používat nové technologie,“ říká partnerka poradenských služeb pro oblast finančního účetnictví a CFO agendy společnosti EY Alice Machová.
Jak důležitá je digitalizace ve vašem oboru?
Finance jsou jednou z prvních oblastí, kde se v současné době digitalizace uplatňuje. Není to trend, ale realita. Role finančních ředitelů s sebou nese i nové požadavky na rychlou orientaci v technologických novinkách a mnohem intenzivnější spolupráci s IT odděleními než dříve. Datová analytika a nové technologie, tedy základní prvky „Financí 5.0“, výrazně přispívají k tomu, že finanční oddělení začínají fungovat a lépe a poskytují větší přidanou hodnotu celé firmě. To vše v reálném čase, s výrazně nižšími náklady, s využitím automatizovaných kontrol a s menším rizikem. Na finanční manažery ale čeká v této oblasti ještě řada výzev.
Jak vnímáte proces digitalizace v českých firmách a jaké problémy podle vás digitalizaci v Česku doprovázejí?
Řada finančních oddělení uvízla ve světě historických informačních systémům, které fungují často složitě a data navíc pocházejí z nekompatibilních zdrojů. V takové situaci mají finanční ředitelé plné ruce práce, aby zvládli běžný provoz. Pokud se chtějí pohnout kupředu, musí začít používat nové technologie, například robotickou automatizací procesů. Jakmile se jim podaří dostat toto řešení do hry, mohou získat více prostoru a času na datovou analytiku a začít využívat nová, automaticky generovaná data.
Kdo dnes robotickou autentizaci procesů využívá nejčastěji?
Nejčastěji ji využívají střediska sdílených služeb, banky a pojišťovny, ale také firmy z oblasti telekomunikací. Rozhodně to ale ještě není v Česku běžné. Za poslední tři roky, co se u nás tento systém začal zavádět, se jasně ukazuje, že je velmi prospěšný.
Kde vidíte v českých firmách rezervy?
Například v zavádění kvalitních softwarových řešení pro plánování s možností modelování vývoje a uplatněním umělé inteligence s propojením na podnikání. I takové věci jsou totiž ve skupinách často řešeny neefektivně s pomocí tabulkových procesorů a řadou manuálních vstupů.
Jak v rámci nových trendů vnímáte roli poradenských firem, například vaší společnosti EY?
V EY se dnes posouváme od tradičního poradenství směrem k technologické firmě, od asistence s výběrem technologického řešení k samotným projektům. Na rozdíl od čistě technologických firem disponujeme kromě IT také širokou škálou zkušeností, ať už v oblasti finančního reportingu, controllingu, daní nebo transakčního účetnictví, které do projektu umíme efektivně zapojit. Spolupracujeme navíc s řadou technologických partnerů, například se společnostmi SAP, Microsoft, BlackLine, Anaplan nebo s českým start-upem Rossum. Zároveň ale přinášíme i vlastní řešení.
Co v oblasti digitalizace připravujete?
Novinkou je například analytický nástroj EY FAASt Process Miner, který umožňuje komplexní analýzu včetně stanovení klíčových ukazatelů výkonnosti a návrhu, který odpovídá zadaným požadavkům. Nástroj je určený pro úkony řízené systémem, tedy nikoliv ručně zadávané činnosti, které se pak v daném systému zaznamenávají a sledují. Proces lze navíc využít pro vyhledání vhodných činností k automatizaci. To je ale jen střípek z technologických novinek, které v EY chystáme. Podobných řešení, ať už ve stádiu nápadu či vývoje, je celá řada.
Nebudou nové technologie nahrazovat lidi, kteří pak zůstanou bez práce?
K přesným předpovědím, kolik tisíc lidí bude nahrazeno roboty, jsem lehce skeptická. Nicméně to, že ve financích dochází k velmi rychlým změnám je neoddiskutovatelný fakt. Digitalizace a nové technologie na druhou stranu vytvářejí úplně nové pracovní pozice, zdaleka nejen ty technické. Finančním ředitelům bych doporučila, aby věnovali čas proškolení zaměstnanců na nové technologické trendy, protože jsou to právě oni, kdo mohou přicházet s nápady na inovace. Vnímáme i to, že mnozí zaměstnanci finančních oddělení jsou poměrně rychle schopní se „sžít“ s technologickými novinkami, nebo se učit základům datové analytiky a následně tyto schopnosti rozvíjet. A není to ani tak otázka generační, jako spíš chuti a přístupu.
Robert Šimek