První letošní akci Klubu finančních ředitelů charitativní večer pro mezinárodní humanitární organizaci Lékaři bez hranic připravil Klub ve spolupráci se společností Arthur D. Little a mediálním domem e.conomia. Diskuzně charitativní akce proběhla ve čtvrtek 24. ledna 2019 v elegantní Galerii 35 – Francouzský institut v Praze, pod společnou moderátorskou taktovkou prezidenta klubu pana Deana Brabce a pana Martina Jašminského, šéfredaktora Hospodářských novin. Hlavním hostem večera byl pan Pavel Gruber, ředitel české pobočky, a paní Reena Sattar, HR a finanční administrátorka Lékařů bez hranic. V zajímavé diskusi představili nejen činnost humanitární organizace, ale především se zaměřili na témata, která jsou členům klubu blízká.
Jako první se slova ujal pan Pavel Gruber, aby představil mezinárodní humanitární a zdravotnickou organizaci Lékaři bez hranic / Médecins Sans Frontières. Organizace poskytuje odbornou zdravotnickou pomoc lidem v ohrožení a v případě krizí, která jak sdělil pan Gruber, ročně ošetří zhruba deset milionů pacientů ve více než 70 zemích světa. Zdravotní péči poskytuje s pomocí téměř 38 000 místních a více než 3 500 mezinárodních spolupracovníků, ti pomáhají lidem trpícím v ozbrojených konfliktech, lidem zasaženým přírodními katastrofami, epidemiemi nebo například podvýživou.
Téma Finanční strategie projektů se ujala Reena Sattar, která se před Vánocemi vrátila z ebolové mise v Demokratické republice Kongo a na konci ledna odlétá do Iráku. Jako praktik z terénu představila nejen specifika finančního plánování misí, ale hlavně rozkryla konkrétní formy práce terénního finančního koordinátora v jednotlivých projektech.
Poté se ujal slova pan Jakub Čížek, Consultant společnosti Arthur D.Little, který vedl zpracování Strategického plánu pro Lékaře bez hranic pro roky 2019-2020, aby v krátké prezentaci projekt představil.
Závěr diskuze patřil opět panu Pavlovi Gruberovi, který měl možnost vyhodnotit první přínosy implementace projektu Strategického plánu a celkově shrnul finanční i nefinanční strategie pro následující roky.
Členové Klubu měli možnost podpořit Lékaře bez hranic několik týdnů před akcí prostřednictvím online darovacího formuláře, nebo na místě přes platební terminál. Celková vybraná částka se vyšplhala na více než 30000,- Kč, e.conomia věnovala voucher v hodnotě 500.000,- Kč a společnost Arthur D. Little zpracovala strategický plán na roky 2019-2020 v hodnotě téměř 1 mil. Kč.
Věříme, že mezinárodní humanitární organizace Lékaři bez hranic ocení podporu členů Klubu finančních ředitelů.
LÉKAŘI BEZ HRANIC
5 důvodů, proč podpořit Lékaře bez hranic právě teď
1. Pomůžete organizaci, která pomáhá na celém světě
I když zrovna nezasahujeme v krizi, která plní titulní stránky novin, působí našich téměř 45 000 spolupracovníků ve více než 70 zemích světa. Každý rok ošetříme téměř 10 000 000 lidí.
2. S vaším darem naložíme nejefektivněji, jak je to možné
Lékaři bez hranic drží závazek, že minimálně 80 % každého daru využijí na pomoc lidem v terénu. Co se děje se zbylými 20%? Na provoz organizace spotřebujeme zhruba 5 %, dalších 13 % dáváme na péči o dárce a získávání nových darů. Veškeré náklady pečlivě sledujeme a doopravdy tak v pražské kanceláři „projíme“ jen zlomek každého vašeho daru a drtivá většina se dostává k lidem, kterým pomáháme.
3. Jsme organizace, která důsledně poskytuje nestrannou a neutrální pomoc
Lidé často přicházejí o přístup ke zdravotní péči v důsledku ozbrojených konfliktů, nebo proto, že patří k přehlížené skupině obyvatel, která je ze zdravotní péče jinak vyřazena. Právě proto je tak důležitá práce organizace, která poskytuje zdravotní péči nestranně a neutrálně všem lidem jen na základě jejich zdravotních potřeb. Nestranní můžeme být proto, že jsme nezávislí. A nezávislí jsme díky tomu, že více než 95 % našich příjmů celosvětově pochází od lidí, jako jste Vy. Od vlád a států přijímáme peníze jen ve výjimečných případech, když to neohrožuje naší nezávislost (třeba při léčbě podvýživy). V České republice nemáme od začátku roku 2016 ze státního rozpočtu žádné peníze.
4. Vaše pomoc má obrovský dopad. Děláme toho opravdu hodně.
Věděli jste, že jsme se v roce 2016 podíleli na úspěšném testování vakcíny proti ebole? Testujeme také nové formy léčby tuberkulózy, na kterou ročně umírá 1,4 milionu lidí. Díky tomu, že jsme velká organizace a náš hlas je slyšet, se nám také (s Vaší pomocí) podařilo přimět dva jediné výrobce pneumokokové vakcíny, aby snížil její cenu pro humanitární organizace.
5. Dostaneme se rychle všude, kde je naše pomoc potřeba
Už třicet let patří k naší práci také propracovaná logistika. Do 48 hodin dokážeme otevřít nemocnici kdekoliv na světě. Když je někde naše práce potřeba, dostaneme se tam.
Sami to ale nedokážeme. Potřebujeme Vás. Abychom byli stále připravení a mohli pokračovat v práci po celém světě, potřebujeme především pravidelné dárce.