Diskusní setkání, 2. 10. 2019, The Grand Mark Prague
Lze vyléčit finance českého zdravotnictví?
Hosté diskuse: Adam Vojtěch, ministr, Ministerstvo zdravotnictví, Bohuslav Svoboda, poslanec PČR, zastupitel magistrátu hlavního města, předseda oblastního sdružení ODS
Moderátor: Dean Brabec, prezident, Klub finančních ředitelů
Analýza a postřehy Dean Brabce ke stavu českého zdravotnictví
Včera jsme měli v Klubu diskusi na téma Jak vyléčit finance českého zdravotnictví s minstrem Vojtěchem a poslancem, zastupitelem panem Svobodou. Diskuse byla velmi zajímavá, zcela odlišný styl – úřednický versus praktický. Když jsem se na tuto diskusi připravoval, objevil jsem vcelku zajímavé informace o tom, v jaké stavu naše zdravotnictví je (zdroj studie OECD o stavu českého zdravotnictví z roku 2018).
Vize českého zdravotnictví: „Efektivní, kvalitní, sociální zdravotnictví finančně udržitelné“. Jak na tom však jsme?
Pohled zvenčí:
OECD – neefektivita na straně poptávky a nabídky zdravotní péče, problém udržitelnosti – stárnoucí populace, vyšší náklady, nižší příjmy.
Výdaje na zdravotnictví – HDP – ČR 7 %, OECD 9 % – z pohledu OECD je zdravotnictví podfinancované, otázkou je, jak zabezpečit nárůst finančních prostředků, zvýšením daní u cigaret, alkoholu, sladkých nápojů apod., zvýšení pojistného. Z pohledu srovnání OECD zemí, jsou tyto daně u nás stále nízké
Model financování zdravotní péče ČR – veřejné pojištění pro základní krytí (tržní mechanismy), omezené soukromé pojištění nebo připojištění, je nahrazováno uplácením doktorů nebo nadstandardní péčí, která však „není úplně košer“.
Body k řešení:
- Vysoký podíl návštěv u lékaře oproti OECD, příčina je nedostatečná prevence
- Chybí využití dat pro zlepšení zdravotní péče, e-health
- Reforma lůžkové péče, vysoká kapacita, která není třeba
- Počet a délka hospitalizací ve srovnání s OECD je výrazně delší
- Málo a stárnoucí praktičtí lékaři
Pohled vnitřní:
Finanční prostředky – 300 mld. CZK ročně ze zdravotního pojištění + 30–40 mld. Spoluúčast.
Nárůst na výběru pojistného meziročně 2017–2018 o 20 mld. CZK, oproti roku 2014 o 60 mld. CZK, díky růstu ekonomiky a růstu mezd, peněz, zdá je dost.
„Mrhá se penězi, na provoz je dostatek na investice není.“ Stanovisko premiéra Andreje Babiše, premiéra České republiky.
Jak na tom skutečně jsme s financemi ve zdravotnictví? Zdravotnická zařízení žádají čerpání rezerv, které byly vytvořeny nadvýběrem pojistného a „chtějí to prostě prožrat“.
Struktura poskytovatelů zdravotní péče, kvalita, finance – podíl státních zařízení versus soukromé stále nízký, výsledky hospodaření – zisk v privátní sféře versus ztráta státu. Otázkou je proč soukromá zařízení vydělávají více než státní, dle některých je dáno nákupem – jak pro provoz, tak pořízením investic; je spojeno i s kvalitou, ve státě se soutěží na cenu a v privátní sféře na kvalitu a cenu.
Hustota nemocnic a dojezdová vzdálenost – v ČR velmi krátká dojezdová vzdálenost, historie a lobování měst a krajů, řešením nalezení balance dobrá poliklinika a hustota, snížení počtu nemocnic a kapacit, které jsou nadbytečné.
Úhradová vyhláška versus smlouvy mezi pojišťovnou a zdravotnickým zařízením – standardy nejsou dobře definovány a smluv je málo, chybí DRG, v roce 2020 start pilotního CZ-DRG.
Kvalita zdravotní péče – poslední průzkumy jsem našel z roku 2010, dle diskuse ministerstvo statistiky má, v některých případech žalostné, někteří doktoři si zkouší operovat na zkoušku, mají 50 % úmrtnost ve srovnání s fakultními nemocnicemi.
Kvalita a velikost zařízení – když dělám něco jako baťa cvičky, tak to umím, ne když jsem malá nemocnice a mám 40 porodů za rok pro 4 lékaře a z toho 10 císařů, 4 porody jsou minium pro atestaci.
Drahá zařízení a nedostatek odborných kapacit – CT, MR – není dostatek odborných kapacit a snímky se posílají na popis do jiné nemocnice a zpět, takže si musíte počkat až 14 dnů. Vytížení zařízení typu CT, MR – max. 12 hod. denně, v zahraničí 24 hod. denně.
Stárnoucí lékařská kapacita – ano školství je celkový problém ČR, musí lékaři dělat veškerou práci nebo mohou být nahrazeni ekonomy či právníky, když je lékařů nedostatek pro manažerské pozice
Jaká je tedy kvalita zdravotní péče? Máme dostatek peněz? Mrháme penězi? Umíme vůbec řídit tok peněz? Uvítali byste možnost připojištění? Několik málo otázek na závěr, ale klíčových. Týkají se nás všech. Odpovědi ponechám na vaší úvaze. Hezký den, a hlavně hodně zdraví.
Odkaz na studii OECD o stavu českého zdravotnictví: