Klub finančních ředitelů uspořádal 6. listopadu 2019 v prostorách hotelu Grand Majestic Plaza již XV. konferenci Excellence in Finance. Konference byla věnována digitální transformaci, novým technologiím, fúzím a akvizicím a řízení výkonnosti v éře digitalizace. O budoucí praxi se podělili nejlepší finanční ředitelé roku 2018 a odborníci na nové technologie.
Konferenci odborně i finančně podpořili společnosti SAP, partner Klubu, Pražská energetika, Uniqa Pojišťovna, DXC Technology a Stanton Chase jako partneři konference. Klub finančních ředitelů připravil a také realizoval on-line průzkum zaměřený na novou roli CFO a řízení výkonnosti. Konference se zúčastnilo více jako 100 finančních ředitelů. Závěrečný koktejl obohatila svým vystoupením Markéta Fassati, česká sopranistka a multižánrová zpěvačka, která účastníky konference pozvala adventní koncert pořádaný v rámci Fassati Art Festival, 18. prosince 2019.
Na úvod konference vystoupil pan Dean Brabec, prezident a zakladatel Klubu finančních ředitelů a představil vizi a program pro rok 2020. Hlavním myšlenkou bude vytvoření online platformy pro sdílení nejlepší a budoucí praxe, která doplní tradiční setkání účastníků Klubu. Dean také představil nový formát společenského setkání vrcholových pracovníků v oblasti finančního řízení za účasti Rady Klubu a vybraných odborníků formou pracovní večeře pro 8–12 lidí pod záštitou partnerů Klubu. V roce 2020 proběhnou dále tradiční setkání, a to Prognóza ekonomického vývoje, únor 2020, volba finančního ředitel roku, duben 2020, diskusní setkání na téma Digitální Česko za účasti Ministerstva průmyslu, NAKIT a Ministerstva vnitra, červen 2020, sportovní manažerské hry v Chateau St. Havel za účasti úspěšných českých basketbalistů, srpen 2020, nemůže chybět zážitkový golfový turnaj na Dýšině, září 2019, tématem říjnového setkání bude financování sportu dětí a mládeže s nově vytvořenou agenturou, listopad bude vyhrazen celodenní konferenci Excellence in Finance a prosinec se ponese v duchu vánočního setkání v Grand hotelu Bohemia. Už nyní jsme začali pracovat na třetím ročníku časopisu TOP CFO, který vzniká ve spolupráci s economia. Hlavním tématem bude transformace a digitální ekonomika.
Key note speach byla věnována měnící se roli CFO a systému měření a řízení výkonnosti. Finanční ředitel se definitivně posunul z pozice „cifršpíóna“ na pozici stratéga, který pomáhá určovat směr firmy, řídí strategické projekty a prosazuje zavádění nových technologií napříč firmou. Dochází také k posílení role CFO v oblasti transformace a komunikace změn směrem dovnitř i ven. Celosvětový průzkum společnosti Stanton Chase tyto trendy potvrdil. 65 % CF0s popisuje, že technologické změny jsou jejich největší výzvou. Klíčovou technologií pro finanční ředitele budou nástroje pro analýzu dat a predikci budoucího vývoje, říká 86 % z dotázaných finančních ředitelů. Bez talentů a péči o jejich rozvoj bude těžké v novém digitálním světe uspět. Pro 74 % CFOs je prioritou korporátní strategie, říká se ve výše uvedeném průzkumu.
Online průzkum Klubu finančních ředitelů na konferenci poukázal na fakt, že od digitalizaci se hodně mluví, ale realita je někde trochu jinde. Digitalizovány byly nejčastěji podpůrné procesy jako worklow schvalování, online reporting, zpracování faktur a cestovní příkazy. Posun CFO ke korporátní strategii zazněl v průzkumu jednoznačně. Dalšími prioritami finančních ředitelů jsou predikce (strategie by měla být exponenciální funkcí vzhledem k měnícímu se prostředí, zaznělo na minulých konferencích Klubu), ale také regulace, compliance a řízení rizik. Mezi činnosti, které nově patří do kompetence CFO jsou IT, HR a nově také inovace. Nesmíme ale také zapomenout na reporting, který má nejčastěji podobu jednostránkového reportu a využívá technologií SAP – Hana BW nebo od Microsoftu Power BI. Mezi klíčové faktory výkonnosti patří dle online průzkumu Ebit, Ebitda či ROI. Z pohledu časové náročnosti právě reporting, zabírá finančním ředitelům nejvíce času, kde se otvírá největší prostor právě pro digitalizaci. Hned za reportingem je to plánování, komunikace, operativa a IT.
První část konference byla věnována fúzím a akvizicím, resp. základním předpokladům úspěchu. S integrací je nutné začít už ve chvíli, kdy dochází k podpisu kontraktu. Vyplatí se spolupráce s poradenskou firmou v úzce specializovaných oblastech, nesmíme se však nechat řídit, ale zadávat úkoly, které potřebujeme řešit a sami je nezvládáme. Není možné mít několik paralelních systémů, ale vybrat si jeden, který bude společný a stane se jednotícím prvkem. Důležitou roli hraje čas, čím dříve tím lépe. Samozřejmě nesmíme zapomenout na tým, ten je klíčový. Předpokladem je vybrat ty nejlepší a dát jim prostor se realizovat, konstatovali Sonia Slavchteva a Marian Gramata z KMW. Tomáš Vahalík ze společnosti Valeo se počastoval nad skutečností, že nové technologie pro automobilový průmysl, který je pro Českou republiky stěžejní, nemají dostatečnou podporu od vlády, která se od řešení CO2 v dopravě tak trošku distancuje.
Druhý blok byl věnován digitalizaci. V průběhu diskuse se jednoznačně ukázalo, že nové technologie napříč obory (energetika, léky, zdravotní péče, pošta) přináší nový standard v podobě kvality, rychlosti obsloužení zákazníka, nákladů, a to vše vede k uspokojení široké palety zákaznických vjemů. Jak změnit „Rakousko-uherskou poštu“ v moderní zákaznickou společnost předvedl Martin Vránek z České pošty, kdy na příkladu nového obchodního modelu ukázal, že pošta může být spolehlivým partnerem v tomto segmentu. Pan Vránek také představil novou koncepci pobočkové sítě a digitálních Czech pointů. Péče o pacienta byla dalším příkladem jak dlouhá cesta nás ve zdravotnictví ještě čeká, ale je známá, je potřeba chtít, poznamenal na závěr svého vystoupení pan Michal Opatřil z ICZ. Že nové technologie mohou přinést úspory nákladů a vytvořit prostor pro rozvoj dalších lidských dovedností na praktických příkladech zástupci společnosti DXC.technology panové Luft a Kolman.
Ve třetím bloku se účastníci diskuse věnovali digitalizaci interních procesů. Prvním případem bylo využití VR pro organizaci externích a interních setkání, které zvyšují efektivnost a šetří čas. Zajímavým postřehem Juraje Striežence ze společnosti Kiwi bylo, že nastupující mladá generace již nehledá workbalance, ale chce se svým časem nakládat více po svém, nepotřebuje kanceláře, ale konektivitu, je schopna dosáhnout maximálního výkonu v rozmezí 4 hod, ale pak očekává svobodu. Je jedno, zdali je to ve čtyři ráno nebo v šest hodin odpoledne. Pan Milan Kucharčík se ve své části věnoval zavádění SAP Business Warehouse. Představil desatero nejlepší praxe, které připravil se svými kolegy, poukázal na typické přehmaty a omyly a ukázal cestu jak z toho ven. Takto praktický návod pro ostatní CFO je nezaplacení a ukazuje, jak důležitá je výměna zkušeností a networking.
Čtvrtý blok přinesl netradiční, ale nejdůležitější pohled na přínosy digitalizace v oblasti obsluhy zákazníků. Nezbytným předpokladem je konektivita, která umožní neomezenou výměnu informací nejenom mezi lidmi, ale mezi stroji a rozličným zařízením. Bude-li dominovat technologie Fiber optic nebo 5G je víceméně jedno. Důležité je, aby tyto technologie zvládli objem dat, který každým dnem roste v reálném čase. Blok moderoval Hana Součková, generální ředitelka SAP ČR a hned v úvodu společně s Volkerem Heinzem představila, že každý člověk, zákazník má 27 vjemů, na které je možné působit. Kdo tyto vjemy pochopí a vytvoří komunity, platformy, říkejme tomu jakkoliv, a bude schopen vytvořit a uspokojit potřeby zákazníka „ovládnutím“ vjemů, získá obrovskou konkurenční výhodu. Jedna z nejlepších vizionářských prezentací, kterou mohli účastníci konference navnímat. Nové obchodní modely představili také zástupci společností O2, Tomáš Kouřil, ČD Telematika – David Wolski, stejně jako Michal Omelka z ČRA a vítěz Projektu roku Johnson Darkwah ze společnosti Gauss Algoritmic.
„Rád bych poděkoval všem přednášejícím, hostům konference a také našim partnerům. Věřím, že touto konferencí byl vytvořen základ pro vybudování CFO Platformy pro výměnu nejlepší a budoucí praxe“, řekl v závěru Dean Brabec, prezident, Klubu finančních ředitelů.
Partneři konference: SAP Česká republika, Pražská energetika, a. s., Uniqa Pojišťovna, DXC Technology a Stanton Chase