Tyto webové stránky používají soubory cookies, abychom vám mohli poskytnout co nejlepší uživatelský zážitek. Informace o souborech cookie se ukládají ve vašem prohlížeči a plní funkce, jako je rozpoznání, když se na naše webové stránky vrátíte, a pomáhají našemu týmu pochopit, které části webových stránek považujete za nejzajímavější a nejužitečnější.
Rozvoj digitalizace a podpora jejího financování jsou naší prioritou
Česká republika je malou otevřenou ekonomikou s velkým důrazem na průmyslovou výrobu a vývoz. Průmysl, včetně energetických odvětví, tvoří zhruba třetinu hrubého domácího produktu, což je jedna z nejvyšších úrovní mezi zeměmi Evropské unie.
Česká republika má v současnosti nejnižší míru nezaměstnanosti v Evropě. Má-li země tuto pozici udržet, musí svou průmyslovou výrobou nadále zůstat konkurenceschopná. Základním předpokladem je přísně sledovat nejvyspělejší státy, které jsou v čele nových trendů a technologického vývoje, a okamžitě reagovat na výzvy, které se objevují v globálním průmyslu.
Program Digitální Česko
V říjnu 2018 česká vláda schválila program Digitální Česko, který se skládá ze tří pilířů: eGovernment, Česká republika v digitální Evropě a digitální ekonomika a společnost. Priority digitální ekonomiky a společnosti pokrývají širokou škálu činností, z nichž nejdůležitější jsou investice do kvalifikovaných lidských zdrojů, podpora technologicky náročných výzkumných a vývojových programů, high-tech výroby a služeb. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) hodlá v první řadě podporovat činnosti spojené s umělou inteligencí a jejich využití v průmyslu a podnikání. Rovněž se zaměří na rozvoj Center pro digitální inovace a jejich využití malými a středními podniky.
Vedoucí úloha umělé inteligence
Česká republika finalizuje přípravu Národní strategie umělé inteligence (NAIS), která bude definovat konkrétní akce a opatření včetně plánů financování. Při vytváření této strategie vychází MPO ze Sdělení o umělé inteligenci pro Evropu a Sdělení o koordinovaném plánu umělé inteligence. Strategie by měla být dokončena a schválena vládou České republiky v dubnu 2019. Česká republika má zájem požádat o umístění celoevropského digitálního inovačního centra a vybudovat zde Evropské centrum excelence v AI. Hlavním cílem je zvýšit přidanou hodnotu inovativních procesů a služeb díky využívání AI technologií a současně podpořit české podnikatele při zvládnutí technologických a ekonomických výzev.
Inovace a nové technologie jako příležitost
Technologie a technologické procesy se rozšířily do všech oblastí lidského života a můžeme očekávat, že tento trend bude pokračovat i v budoucnosti. V souvislosti s tímto vývojem bude větší poptávka po tvůrcích systémů a specialistech na tzv. big data, stejně jako po odbornících v oblasti robotiky, kybernetiky a informatiky. Schopnost efektivně pracovat s informacemi úzce souvisí s digitální gramotností, která bude v budoucnu stejně důležitá jako čtení, psaní a počítání. Vytváření sítí bude vyžadovat schopnost spolupracovat v komplexním a multikulturním prostředí. Klíčem bude aktivně hledat aktuální informace a využívat nové technologie. Dále bude kladen větší důraz na kreativní přístupy k řešení problémů, nezávislost, iniciativu, odpovědnost a etiku.
Česká republika a Průmysl 4.0
Více než dvě třetiny českých podniků v Průmyslu 4.0 využívají tuto příležitost ke zvýšení produktivity práce. Vidí další výhody ve formě zvýšení flexibility a kvality výrobních procesů, snižování energetické náročnosti a spotřeby surovin a vytváření nových výrobních a obchodních procesů. Podle analýz by to mělo vést přibližně ke čtvrtinovému snížení výrobních nákladů. Automatizace výrobních procesů by měla snížit počet pracovních úrazů a zlepšit bezpečnost práce. Téměř čtvrtina společností očekává, že odvětví 4.0 vyřeší nedostatek pracovníků, zejména v technických oblastech. Asi jedna pětina firem čeká, že se jejich pozice na trhu zlepší. Předpokladem využití digitálních nebo digitálně podmíněných služeb Společnosti 4.0 je jejich dostatečná dostupnost kdykoli a kdekoli. Tento cíl je zaměřen na úkoly související s rozvojem infrastruktury, budováním telekomunikačních sítí a digitalizací televizního a rozhlasového vysílání.
Na co by se měly zaměřit české společnosti?
Inovace a nové technologie by měly vést hlavně k zahájení individuální hromadné výroby, která umožní výrobcům snadno produkovat jedinečné výrobky v jednotkách za cenu, která se blíží ceně sériové výroby. Digitalizace výroby je nezbytnou podmínkou pro komunikaci mezi výrobními systémy, ale sama o sobě není jádrem procesu. Decentralizovaná kontrola a autonomní rozhodování jsou daleko důležitější. Jedná se o otázku konkurenceschopnosti v celosvětovém měřítku. Aby firmy na českém trhu mohly vyrábět individuální produkty pro každého zákazníka za výhodnou cenu, musí přijmout nové obchodní modely a technologické procesy, jako jsou moderní robotika a automatizační systémy s algoritmy umělé inteligence. Bude také nutné zlepšit správu skladů, logistiku a plánování.
Akční plán k rozvoji sítí elektronických komunikací
Pro akceleraci rozvoje sítí elektronických komunikací připravuje MPO aktualizaci Akčního plánu k provedení nedotačních opatření pro podporu plánování a výstavby sítí elektronických komunikací. Pojmenovává existující překážky, které ztěžují plánování a výstavbu těchto sítí, a navrhuje opatření pro eliminaci negativních jevů. Aktualizace Akčního plánu probíhá ve spolupráci s odbornou veřejností a v prosinci 2018 byl vytvořen souhrn možných opatření, který je dále rozpracováván. Hlavními tématy jsou digitální technické mapy, řešení „přípoloží“ sítí elektronických komunikací u projektů silnic nebo kanalizací, metodická a expertní podpora obcí a škol, podpora regionálních koordinátorů při zavádění internetu, snížení cen věcných břemen pro výstavbu sítí a podobně.
Národní plán rozvoje sítí s velmi vysokou kapacitou
S ohledem na nové programové období 2021–2027 připravuje MPO Národní plán rozvoje sítí s velmi vysokou kapacitou, který by měl Českou republiku nasměrovat k tzv. gigabitové společnosti. Domácnosti by měly mít vysokorychlostní internetové připojení alespoň o rychlosti 100 Mbit/s s možností upgradu na vyšší rychlost. Školy, zdravotnická zařízení nebo dopravní uzly by pak měly mít gigabitové připojení.
Druhá výzva v programu podpory Vysokorychlostní internet OPPIK
Po projednání s Evropskou komisí budou spuštěny výzvy v programu OPPIK na vysokorychlostní internet. V únoru 2019 byla vyhlášena výzva na pokrytí tzv. bílých míst. V průběhu letošního roku bude dále spuštěna výzva na zpracování tzv. digitálních technických map se zaměřením na liniovou infrastrukturu, které výrazně usnadní další výstavbu zejména optických telekomunikačních sítí. Cílem je umožnit lidem v podporovaných oblastech přístup ke stejným službám, jako mají lidé v oblastech pro investory atraktivních. Podnikatelé (fyzické i právnické osoby), kteří budou mít zájem žádat o podporu svých projektů, mohou dotaci využít na zařízení i služby potřebné k vybudování moderní telekomunikační infrastruktury. Podpora dosahuje výše až 75 procent.
Transpozice evropského kodexu pro elektronické komunikace
V současnosti se připravuje transpozice evropského kodexu pro elektronické komunikace, který byl zveřejněn v Úředním věstníku Evropské unie v prosinci 2018 a musí být promítnut do českého právního řádu do konce roku 2020. Tento kodex usnadní zavádění nových sítí s velmi vysokou kapacitou a dále napomůže rozvoji sítí 5. generace zajištěním dostupnosti relevantního rádiového spektra. V obecné rovině by měl kodex přispět k rozvoji vnitřního trhu v oblasti sítí a služeb elektronických komunikací, rádiového spektra a konektivity, podporovat hospodářskou soutěž a v neposlední řadě zvýšit ochranu spotřebitele.